BeagleBone – USB-to-Ethernet Kullanımı

Bu yazıda BeagleBone üzerinde bulunan Ethernet over USB adıyla geçen özelliği anlatacağım. Bu özellik sayesinde yanlızca USB kablosu üzerinden ethernet bağlantısı kurabiliyoruz ve aynı şekilde BeagleBone’a internet erişimi sağlayabiliyoruz. Bazı çalışmalarda BeagleBone üzerinde birden fazla terminal penceresi açmak gerekebiliyor. Seri port bağlantısı yapıldığı takdirde, port kullanımda olduğu için başka herhangi bir bağlantı yapılamıyor. Haliyle ethernet kablosunu taktıktan sonra ssh üzerinden yeni pencere açmamız kaçınılmaz oluyor. Fakat ethernet kablosu ile uğraşmak ve masanızı daha da kalabalıklaştırmak istemiyorsanız bu özelliği çok seveceksiniz 🙂 İlk başlarda farkedemediğim bu özellik sonrasında oldukça işime yaradı diyebilirim.

Öncelikle bu özelliğin kullanımı host makinanızdaki işletim sitemi ve BeagleBone üzerindeki işletim sistemi ile doğrudan ilgili. Çünkü gadget adını verdiğimiz bu özellik her işletim sisteminde driver problemi yüzünden çalışmayabiliyor. Ben BeagleBone tarafında Ubuntu 12.04 ve Angstrom dağıtımları için başarılı sonuç aldım.

Ubuntu tarafında ise doğrudan internet paylaşımını açtığınız takdirde otomatik IP ayarlamaları yapılıyor ve BeagleBone aynı zamanda internete de bağlanmış oluyor.

1. /etc/network/interfaces Dosyasının Düzenlenmesi (Ubuntu)

Ubuntu 12.04 ü kurduktan sonra öntanımlı olarak USB-to-Ethernet Gadget açılışta kapalı olarak geliyor. Bu sebeple açılışta bu donanımı da çalıştırmamız ve otomatik IP almasını sağlamamız gerekiyor. Bunun için /etc/network/interfaces dosyasına aşağıdaki iki satırı eklememiz gerekiyor. Bu değişikliği nano /etc/network/interfaces komutu ile nano editörünü kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

auto usb0

iface usb0 inet dhcp

Bu iki satır ile usb0 açılışta usb0 donanımının çalışmasını ve otomatik IP almasını sağladık(Bundan sonra usb0 diye isimlendireceğim). Değişikliği yaptıktan sonra /etc/network/interfaces dosyası aşağıdaki gibi olmalı;

Bu işlemin hemen arkasından kullandığımız host bilgisayar için internet paylaşımını açmamız gerekiyor. Bu ayarı yapmak için sağ üstte görünen ağ simgesini sağ tıklayıp “Bağlantıları Düzenle” seçeneğine tıklıyoruz. Ve usb0 için paylaşım ayarları aşağıdaki gibi olmalı;

2. BEAGLE_BONE İsimli SD Kartın Bağını Kaldırmak (Angstrom)

Angstrom’da ise durum daha basit. Sistem açıldıktan sonra BEAGLE_BONE isimli SD kart sürücüsünün bağını kaldırdığınızda USB-to-Ethernet Gadget otomatik olarak çalışmaya başlıyor ve IP tanımlamalarını yapıyor. IP adresleri sabit olarak aşağıdaki şekilde atanıyor.

Host Bilgisayar(Win7-Linux-Mac…) -> 192.168.7.1

BeagleBone -> 192.168.7.2

Fakat bu şekilde internet kullanımı mümkün olmuyor. Bunun için BeagleBone tarafında aşağıdaki komutu girmeniz gerekiyor.

udhcpc -i usb0

Bu komut, bağlanılan yeni ağı DHCP ile yeniden yapılandırarak iki cihazın da aynı ağda olmasını sağlıyor. Arkasından usb0 için internet paylaşımını açtıktan sonra (yukarda verdiğim resimdeki gibi). BeagleBone, yapılandırılmış yeni IP ler ile internete çıkabiliyor.

NOT : Yukarıda anlattığım 1. ve 2. maddeler birbirinden bağımsızdır. Yani BeagleBone tarafında Ubuntu kurulu ise yanlızca 1.maddeyi, Angstrom kurulu ise yanlızca 2.maddeyi yapmak yeterli olmaktadır.

Windows Altında USB-to-Ethernet Bağlantısı

Windows 7 için Angstrom kullanıcıları şanslılar çünkü 2.maddede anlattığım işlemlerin aynısı Windows 7 için de geçerli. Ve otomatik IP yapılandırmasından sonra iki tarafta yukarıda belirttiğim IP adreslerini alıyor.

Fakat BeagleBone tarafında Ubuntu 12.04 için Ethernet Gadget sürücüsü maalesef tanınmıyor. Ve bu sebepten dolayı da Ubuntu kurulu sistemlerde Windows 7 üzerinden USB-to-Ethernet özelliği kullanılamıyor.

 

usb0 üzerinden ethernet bağlantımız tanımlandıktan sonra ifconfig usb0 ile atanan IP adreslerini görebiliriz.

Bağlantının gerçekleştiğini doğrulamak için ping atabiliriz.

ssh komutu ile yeni bir bağlantı penceresi(session) oluşturabiliriz. BeagleBone’a artık ethernet üzerinden eriştiğimiz için çok sayıda konsol bağlantısı sağlayabiliriz.

Ve son olarak internet erişimimizi www.google.com‘a ping atarak doğrulayabiliriz.

Ben denemelerimi host bilgisayar olarak Ubuntu 10.04 ve BeagleBone tarafında ise Ubuntu 12.04 üzerinde yaptım. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu işlemin nasıl yapıldığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Aşamaları biraz karışık anlatmış olabilirim. Eğer takıldığınız bir yer olursa Yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Selamlar…

BeagleBone – USB-to-Ethernet Kullanımı” üzerine bir düşünce

  1. tehsin

    Hello,
    I’m confused about the hardware setup, did you use a connector to convert the usb port into RJ45, or directly use an usb lead between PC and beaglebone.

    Thank you.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir