BeagleBone – Linux Açılışında Başlangıç Scripti Çalıştırmak

Bu yazıda Linux iştetim sistemlerinde açılışta kendi hazırladığımız script dosyalarının nasıl çalıştırılacağını anlatacağım. Bu işlem için gerekli olan prosedür Linux dağıtımlarına göre farklılık gösterebiliyor ama temel çalışma mantığı hepsinde aynı. Bu yazıda anlatacağım işlemleri hem Ubuntu 12.04 hem de Angstrom dağıtımları için sorunsuzca kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde platform olarak BeagleBoard, BeagleBone veya herhangi bir tek kart bilgisayar için kullanılabilir.

Masaüstü PC lerde genellikle bir görsel arayüz kullandığımızdan bu işlemleri farklı yazılımlar üzerinden kolayca yapabiliyoruz. Fakat komut satırında çalışan gömülü sistemler için bu tarz işlemleri bir görsel arayüz üzerinden yerine getirmek pek pratik olmuyor. Bu sebeple anlatacağım bu işlemin amacı daha çok gömülü sistemlere yönelik olacaktır.

 Pratik uygulamalar gereği bazı durumlarda işletim sistemi açılırken açılışta bazı komutları çalıştırmak veya bazı programları çalıştırmak gerekebiliyor. Mesela BeagleBone için açılışta SD Kart mount edilmemiş bir şekilde açılıyor.rootfs i zaten her zaman görebiliyoruz fakat bazen güncel bir kernelı doğrudan kopyalamak istediğimizde “boot” kısmını da mount etmek gerekebiliyor. Bu işlemi her açılışta elle yapmak yerine bir script dosyası içerisine bu komutlar yazarak her açılışta otomatik olarak yapabiliriz. Veya Wi-Fi kartımızın çıkış gücü veya Bit Rate oranı default olarak düşük değerlere atanmış olabilir. Yine aynı şekilde bu değerleri de her açılışta otomatik olarak istediğimiz şekilde ayarlayabiliriz. Veya her açılışta CPU nun belli bir hızda çalışmasını isteyebiliriz… Bu birçok farklı amaçlar için bu prosedürü oldukça kullanışlı hale getirmek mümkün.

1. Script Dosyasını Oluşturmak

Bu işlem aslında çok basit bir işlem fakat küçük bir ince ayrıntısı bulunuyor. Oluşturduğumuz dosyayı “çalıştırılabilir”(executable) hale getirmezsek ve izin ayarlarını doğru ayarlamazsak başlangıçta dosya okunamadığı için işlevler de yerine getirilemiyor. İlk olarak dosyamızı aşağıdaki komutla oluşturalım;

cd /etc/init.d/
nano baslangic_ayarlari

Dosyayı oluşturduktan sonra içerisine başlangıçta çalışması gereken komutları yazıyoruz. Benim kullandığım işlevler aşağıdaki gibi;

Kod   
#! /bin/sh
# /etc/init.d/baslangic_ayarlari
# CPU Frekans Ayarlamaları
cpufreq-set -g ondemand
# Wi-Fi Ayarlamaları
iwconfig wlan0 txpower 5  #5 dBm Tx Gücü
iwconfig wlan0 bit 54           #54 Mbps
ifconfig wlan0 up
# LED Yakma
echo 1 > /sys/devices/platform/leds-gpio/leds/beaglebone::usr2/brightness
echo 1 > /sys/devices/platform/leds-gpio/leds/beaglebone::usr3/brightness
exit 0

Ctrl+x ile nano editöründen çıkışımızı yapıyoruz ve dosyayı kaydediyoruz. Sonrasında /etc/init.d/ dizininde iken aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

chmod 755 baslangic_ayarlari

2. Dosyayı Açılışta Çalışanlar Listesine Eklemek

Bunun için /etc/init.d/ dizininde iken aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

update-rc.d baslangic_ayarlari defaults

Aşağıdaki start/stop komutları ile de görevleri başlatıp durdurabilirsiniz.

/etc/init.d/baslangic_ayarlari start
/etc/init.d/baslangic_ayarlari stop

Ayarlanmayan LED lerin yanmadığını ve Wi-Fi kartının çıkış gücünün 5 dBm olduğunu yukarıkaki ekran çıktısında görebilirsiniz.

Eğer isterseniz bu dosyayı aşağıdaki komutla başlangıçta çalışanlar listesinden kaldırabilirsiniz.

update-rc.d -f baslangic_ayarlari remove

Aşağıdaki videoda bu işlemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Selamlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir